Powered by Smartsupp

Készítsd el saját kezűleg – egyszerűen!

Kerti magaságyás házilag

Milyen anyagokra lesz szükséged, ha saját kezűleg építenéd meg – akár új, akár újrahasznosított alapanyagból?

A magaságyás az utóbbi évek egyik legpraktikusabb és legnépszerűbb kertépítési megoldásává vált – nem véletlenül! Kényelmes, könnyen karbantartható, és még a kisebb udvarokon vagy teraszokon is jól elfér. Ha pedig saját kezűleg építed meg, nemcsak pénzt takaríthatsz meg, hanem még egy kis barkácsolási sikerélmény is a tiéd lehet. Ebben a cikkben megnézzük, milyen anyagokra lesz szükséged egy új magaságyás elkészítéséhez, és azt is, hogyan valósíthatod meg újrahasznosított elemekből.

Új anyagok, ha tartós megoldást keresel

Ha hosszú távra tervezel, érdemes minőségi, időtálló anyagokat választani. Íme a legnépszerűbbek:

✅ Faanyagok – a klasszikustól a modernig
A fa természetes, meleg megjelenést ad a kertednek, nem véletlen, hogy a magaságyásoknál az egyik legkedveltebb választás. Akár hagyományos impregnált fát keresel, nálunk megtalálod a hozzád illőt.

Az impregnált fák jól bírják az időjárást, nedvességet, kártevőket, és kiváló ár-érték arányt képviselnek. Az akác rendkívül tartós, természetes védelemmel rendelkezik.

Barkácsoláshoz, saját építéshez minden szükséges faanyagot megtalálsz szaküzleteinkben.

✅ Zsalukő vagy tégla – ha igazán masszív megoldást keresel
Ha hosszú távra, akár évtizedekre tervezel, a zsalukőből vagy téglából épített magaságyás remek választás lehet. Ezekből az anyagokból stabil, időtálló, formatartó szerkezetet építhetsz, amely ellenáll az időjárásnak, a talaj nyomásának, és a rágcsálók sem hatolnak be könnyedén.

A zsalukő előnye, hogy gyorsan és könnyen építhető, akár alapozás nélkül is, és kiválóan kombinálható más anyagokkal, például fával vagy fém kiegészítőkkel. A tégla pedig természetes, rusztikus hangulatot kölcsönöz a kertednek – különösen akkor, ha újrahasznosított darabokat használsz.

✅ Geotextília és szigetelés
Ne feledkezz meg a belső szigetelésről sem! A magaságyás belső falát – legyen az fából, zsalukőből vagy akár régi bútorelemekből – érdemes geotextíliával vagy vastag fóliával bélelni, hogy megóvd az anyagot a nedvességtől, és megakadályozd a talaj közvetlen érintkezését a szerkezettel.

Újrahasznosított megoldások – ha zöldebben gondolkodsz

Ha szeretsz kreatív módon újrahasznosítani, akkor jó hírünk van: egy magaságyást rengetegféle „maradék” anyagból is meg lehet építeni. Néhány ötlet:

♻️ Raklapok
Talán az egyik legismertebb DIY megoldás. Egy kis csiszolás, csavarozás és festés, és már kész is az egyedi magaságyás.

♻️ Régi bútorok
Egy elöregedett komód vagy ágykeret új életet kaphat a kertben. Ha stabil a szerkezetük, és kibéleled őket, remekül működnek magaságyásként.

♻️ Téglák, térkövek
Ha épp bontott anyagok maradtak meg egy felújítás után, ne dobd ki! Egy masszív, tartós ágyást építhetsz belőlük, ráadásul a földdel való közvetlen érintkezés miatt még stabilabb is lesz.

♻️ Fémhordók, faládák
Régi fémhordókat kettévágva, vagy faládákat kicsit átalakítva szintén könnyen újragondolhatsz – rusztikus hangulatot csempésznek a kertedbe.

Tippek a kitöltéshez

Ha kész a keret, jöhet a belső rétegrend:

1. Alulra helyezz vastagabb gallyakat, faágakat, hogy legyen vízelvezetés.
2. Erre jöhet falevél, fűnyesedék, majd komposzt vagy érett trágya.
3. Végül kerti föld vagy palántaföld a tetejére – és már ültethetsz is!

A magaságyás nemcsak szép és praktikus, de egy kis tervezéssel fenntartható módon is megvalósítható. Akár új, akár újrahasznosított anyagokat használsz, a saját építés garantáltan büszkeséggel fog eltölteni. Vágj bele bátran – a kerted (és a derekad) is hálás lesz érte!
Az építéshez szükséges alapanyagok kiválasztásában szaküzleteinkben szívesen segítünk – térj be hozzánk!

Ajánlatkérés

Újdonságok első kézből

További cikkeink

Aktuális burkolattrendek

Aktuális burkolattrendek - cikk a Fehérvár Magazinból, rólunk!
Tovább a bejegyzéshez

Vizesedik a fal? Ezek az okok és a megoldások!

Mit tegyünk, ha vizesedik a fal? Egyáltalán, hogyan vehetjük észre időben, hogy problémák lehetnek a ház vízszigetelésével? Mi okozza a problémát – és főleg: hogyan gátolhatjuk meg a fal vizesedését? Ezekre a kérdésekre adunk válaszokat...
Tovább a bejegyzéshez

Falazóábécé, avagy hogyan rakjunk téglafalat

Oké, manapság kevesen rakják maguknak a ház falait, a kőművesek azért általában jobbak szoktak lenni a megrendelőknél. Ettől függetlenül annak is fontos tudnia, hogyan kell ezt csinálni...
Tovább a bejegyzéshez
További bejegyzéseink