Ha már tudjuk, hogy milyen költségekkel kell számolnunk az építkezésünk előtt, és már ott tartunk, hogy szakembereket keresünk, hamar kiderül számunkra, hogy a jó kivitelező kiválasztása nem sétagalopp. Lehetünk nagyon körültekintőek, mégis benne van a pakliban, hogy mellényúlunk. Ha van az illetőnek saját internetes oldala, vagy legalább közösségi médiás csatornája, az sokat segíthet, de ez közel sem annyira elterjedt még manapság sem, mint hinnénk. (Ennek alighanem némi adóelkerülési megfontolás is állhat a hátterében…) A legjobb az, ha a szakembert vagy a kivitelező céget egy ismerősünk ajánlja – az ugyanis egyben referencia is. Ez azért fontos, mert referenciát általában nem könnyű találnunk, hiszen mégsem kérhetjük meg a szakit, hogy nevezzen már meg 5 ajánlót és szervezzen le nekünk pár látogatást, hogy ellenőrizhessük a korábbi munkáit…
TIPP: Közeli ismerős ajánlása mellett a legjobb módja a kivitelezőválasztásnak az lehet, ha az építőanyag-áruház értékesítőitől érdeklődünk. Ők ismerik a visszajáró arcokat, és még visszajelzéseik is lehetnek róluk.
Mindazonáltal van néhány viszonylag biztos jele annak, ha valaki talán mégsem elég jó. Ezekből szedtünk össze egy kis gyűjteményre valót.
1. Mindent megjegyez
Az előzetes felmérés során nem jegyzetel, nem írja össze a méreteket, mondván, hogy ő mindent meg tud jegyezni. Lehet, hogy igazat mond, de ennél valószínűbb, hogy nem is nagyon érdekli az egész, vagy nem túl alapos. Bármelyik legyen is, jobb, ha elkerüljük!
2. Mindenhez IS ért
Árulkodó jel lehet az is, ha a kiszemelt vállalkozó-jelölt azt állítja magáról, hogy ő mindent meg tud csinálni a falazástól a vízvezeték-szerelésen át a festésig. Léteznek persze polihisztorok ebben az iparágban is, de ne higgyük el, hogy pont belefutottunk egybe… Aki mindenhez IS ért, az vagy pályát tévesztett újságíró/futballedző, vagy nem ért semmihez sem.
3. Munkahalmozó vagy épp ráér
Gyanús lehet az is, ha az illetőnek folyton csörög a telefonja, amíg velünk tárgyal, és joggal gyanakszunk arra a beszélgetésekből, hogy több más megrendelővel is kapcsolatot tart. Jobb, ha tudjuk: szakikból hiány van, azok, akik tényleg jók, általában több megrendelőnek is dolgoznak egyszerre. Ez érthető – az ő szempontjukból. De számunkra nagyon zavaró lehet, ha azt tapasztaljuk, hogy sokadrangú megbízásként kezeli a mi megbízásunkat. Persze, gyanús jel lehet az is, ha a kivitelező-jelölt éppen nagyon ráér, és akár már holnap tud is kezdeni nálunk. Ilyen esetben szinte biztosan vagy kisgömböc (aki be akarja söpörni ezt a megbízást is, aztán lepkehálóval kell kergetnünk, hogy meg is jelenjen valamikor dolgozni), vagy nem túl jó szakember. Aki ugyanis jó, annak van munkája – és nem fogja egyik pillanatról a másikra eldobni a kedvünkért. Vagy ha igen, akkor nincs rá semmi garancia, hogy a mi megbízásunkat nem fogja ugyanígy ejteni a következőért…
4. Nem ad árajánlatot
Aztán van az a típus, amelyik az istenért sem ad írásos árajánlatot, csak hasból köpdösi a számokat. Na. őket jobb nagyon messzire elkerülni, hiszen biztosan sok vitánk lesz majd még ebből…Árajánlat nélkül ugyanis lehetetlen elszámolni, márpedig a pontos elszámolás nemcsak a barátság egyik sarokköve, hanem az építkezésé is.
TIPP: Mindenképpen ragaszkodjunk ahhoz, hogy a kivitelező adjon írásos árajánlatot! Enélkül nem fogjuk tudni számon kérni a vállalkozót. De az is fontos, hogy legalább egy A4-es papírra firkáljunk egy szerződésfélét, amelyben szerepelnie kell a munka tárgyának, a megbízó és a megbízott nevének/vállalkozásának nevének (adószámmal), utalásnak a csatolt árajánlatra, és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy határidőt is írjunk bele, különben nem fogjuk tudni számonkérni a csúszást. (És csúszás mindig van – csak nem mindegy, hogy mennyi…)
5. Csak semmi papír!
Ha a kivitelező-jelölt elzárkózik egy írásos szerződésféleség közös megfogalmazásától és aláírásától, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valami sunyiságon töri a fejét – tehát jobb, ha elkerüljük!
6. Nincs cége, vállalkozása
Nem azt mondjuk, hogy kérjünk NAV nullás igazolást a kiszemelt vállalkozótól, hogy meggyőződjünk róla, hogy nincs-e adótartozása, de ha még vállalkozása sincs, akkor azért inkább keressünk mást! Ha megadja a cégnevet, nézzünk utána, mióta működik a cége. Ha már több mint 5 éve, akkor kezdhetünk bízni benne…
7. Ha rossz matekból
Oké, a falazás nem atomfizika, de ha a szaki-jelölt nálunk is kevésbé jól tudja felbecsülni az egyes anyagmennyiségeket, akkor jobb, ha gyanakszunk. És hogyan ellenőrizhetjük, hogy melyikünk számolt jól? Nos, a legegyszerűbb, ha a tervekkel bemegyünk egy építőanyag-kereskedésbe, és az illetékes értékesítővel átfutjuk az egyes tételsorokat. Ha a szaki 2 zsákkal több zsákos vakolatot szeretett volna megrendeltetni, mint amennyi a kereskedés szakembere szerint kell, akkor feltételezhetjük, hogy némi biztonsági tartalékkal számolt. De ha tízzel többet, akkor feltételezhetjük, hogy más anyagát is a mi költségünkön rendeli meg éppen…
8. Előlegmániás
Vigyázzunk a pénzügyekkel is: ha a kivitelező előleget követel a munkadíjra, küldjük nyugodtan melegebb éghajlatra, és keressünk mást. A korrekt szakik teljesítésarányosan szokták kérni a pénzüket a megadott árajánlatban szereplő részfeladatok elvégzése után. Aki munkadíjra kér előleget, az pénzzavarban van vagy csaló. Tök mindegy, ne dolgoztassunk vele! Az anyagelőleg már más kérdés – de jobban járunk, ha inkább magunk is a vállalkozóval tartunk a vásárláskor, hogy ne lepődjünk meg a számlán. A legjobb pedig az, ha kifejezetten magunk igyekszünk beszerezni a szükséges anyagokat (pontos leírás és mennyiségjegyzék alapján), ezzel a vállalkozót is tehermentesítjük, és biztosan pontos lesz az elszámolás.
9. Ha nincs csapata
A jó vállalkozó nem ma kezdte a szakmát, így ismeri a segédmunkáspiacot, netán (ami elvárható lenne) állandó, saját emberekkel dolgozik. Ha a szaki a munkafelvétel során azt mondja, hogy „még meg kell szerveznie a brigádot”, az azt jelentheti, hogy nincs csapata. Ne töprengjünk sokat azon, hogy miért van ez így (nem jó szakember, nem fizeti ki az embereit stb.), hanem mondjunk köszönetet az idejéért, és keressünk inkább mást!
10. Ha annyit sem tud az anyagokról, mint mi
Felettébb árulkodó jele annak, hogy nem a megfelelő szakival tárgyalunk éppen, az, hogy az illető nem tudja, hogy milyen munkákra milyen anyagot érdemes használni. Egy jó szakember úgy beszél a megrendelővel, mint James Bond M-mel, a brit titkosszolgálat vezetőjével: mondja a leckét, mint egy jó tanuló, befejezi a mondatunkat. Ahhoz persze, hogy a vállalkozót ügyesen le tudjuk vizsgáztatni, fel kell tudnunk tenni néhány kérdést, és tudnunk kell rájuk a jó válaszokat is. (Mert nem mindig csak egy lehetséges.) Saját megvilágosodásunk érdekében érdemes a közeli vagy távolabbi, de segítőkészségéről és szaktudásáról ismert építőanyag-kereskedésbe ellátogatni, és annak szakembereitől érdeklődni. Ha például a munka tárgya belső burkolás, például járólapok lerakása odabent, akkor érdemes megérdeklődni az eladótól, hogy kis-, illetve nagyobb szintkülönbségek kiegyenlítésére milyen anyagot ajánlana. És esetleg kérdezzük meg azt is, hogy mit használhatnánk kültérben (vagyis ajánljon fagyálló anyagot is). Ha a szaki mást mond, és/vagy nem tudja, mi a különbség az általunk megnevezett kül- és beltéri aljzat-kiegyenlítő között, akkor jobb, ha mást keresünk! A jó szakember ismeri az anyagokat, tudja, mire mit kell, mit érdemes használni – és az ő kedvenceinek névsora nagyjából átfedésben kell hogy legyen az áruházban ajánlott anyagokéval – hiszen azért éppen azokat szokták vinni, mert a szakik azokkal szeretnek dolgozni.
Az előzetes szűrés azonban nem mindig elegendő. A jó szakembert ugyanis a munkája minősíti. Ha látjuk dolgozni, jobban meg tudjuk ítélni, hogy jó kezekben van-e az építkezésünk. Éppen ezért következő cikkünkben azzal foglalkozunk, milyen árulkodó jelekre figyeljünk munka közben, amelyek arra utalhatnak, hogy minden óvatosságunk ellenére mégiscsak egy kóklert sikerült kiválasztanunk.
Persze nem elég, hogy végre találtunk egy jó kivitelezőt! Vannak még bőven buktatók! Kattints ide, és olvasd el, mik az 5 leggyakoribb hibák, amiket egy építkezés alkalmával el lehet követni!